A Svájcból Magyarországra érkezett farkasról szóló tudósítások nagyon népszerűek voltak és most, hogy a lakosság megtudta, kilőtték az M327 jelű egyedet, egyöntetűleg hördült fel.
Sokan felteszik a kérdést, hogy miért foglalkozik mindenki ezzel a farkassal, hiszen "ez csak egy állat volt".
A magam érveit el tudom mondani:
- Engem azért foglalkoztatott az állat, mert élénken érdeklődöm a természet iránt és nagyon szerettem olvasni a róla szóló tudósításokat. Például, hány km-t tett meg, merre ment és személy szerint én drukkoltam neki, hogy megtalálja a párját és befogadja egy falka. Ráadásul jelentős teljesítménynek számított az útja, amelynek nem így kellett volna véget érnie.
- Érdekes volt látni, hogy egy jeladóval ellátott egyed négy országot is megjárt. Naponta akár száz feletti km-t is letudott.
- Izgalmas út volt az övé, átkelt folyókon, vasúti síneken és időnként egy-két hétig egy helyben maradt, járt a lakókörnyezetem közelében is.
A szikár tények a következők:
- Az Európában védettnek számító farkas egy év alatt több, mint 1927 km-t tett meg a svájci Surselva régióból útnak indulva. Idén februárban már Budapest közepén járt. Március végén Nógrádban bukkant fel, korábban átúszott a Dunán, majd továbbment Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye felé.
- A farkasok kilövését csak különleges körülmények között engedélyezhetik a tagállamok kormányai.
- A természetvédelmi csoport, mely jeladóval látta el (Gruppe Wolf Schweiz) huszonhat falka sorsát kíséri figyelemmel.
- A szürke farkas fokozottan védett állat. Aki elpusztítja, az természetkárosítás bűncselekmény elkövetése miatt vonható felelősségre, mely három évig terjedő börtönbüntetést vonhat maga után.
- Az is tény, hogy egy ember lelőtte, majd a kocsijába tette, elfuvarozta és levette a nyakából a jeladót, melyet a Hernában találtak meg Hidasnémeti közelében.
Direkt embert írtam és nem vadászt. Egyrészt, aki oktalanul életeket olt ki, az nem vadász. A vadászok szigorú szabályok mentén járnak el, épp ezért elítélik az ilyen cselekedetet. A vadállomány ritkítása a vadgazdálkodás egyik eleme, melynek módja és esetei jogszabályban meghatározottak. Amennyiben kiderül, hogy vadász volt a tettes és a személyére fény derül, a Vadászkamara saját hatáskörben is intézkedéseket foganatosít.
Picit visszatérnék a közvéleményhez. A farkas kilövése indulatokat generált, amellyel nincs is semmi baj addig, míg az normál keretek között marad. Viszont lehetett olvasni, hogy a kilövő személyt is le kéne lőni, mint egy kutyát, vagy a bíróság statuáljon példát és évekre csukja le, esetleg minden vadász bűnöző és így tovább. Érthető a harag, de tegye minden habzó szájjal fröcsögő a szívére a kezét: ha őt vagy családtagját ítélnék el érzelmi alapon, vagy a foglalkozása miatt általánosítva beszélnének róla, az vajon hogy esne?
Én a problémát abban látom, hogy ebből nem jövünk ki jól. Volt egy állat, amelyikért nem csak mi, magyarok, de a svájciak is izgultak. És most barbár módon megölték. Az emberek gyakran általánosítanak és ez nem tesz jót az amúgy is gyenge lábakon álló országimázsunknak. Attól félek, mi leszünk a vademberek, akik bármilyen aljasságra képesek...
Szögezzük le, ezért a tettért egy ember a felelős. Kár lenne egy közösséget (vadászok), egy régiót (északi) és egy országot (magyar) vádolni, pellengérre állítani.
Az igazságszolgáltatás teszi a dolgát. Természetkárosítás bűncselekmény elkövetése miatt a Nemzeti Nyomozó Iroda folytat büntetőeljárást, a különböző portálok szerint már gyanúsítottjuk is van, akinél házkutatást tartottak és a bűncselekményt elkövetését alátámasztó bizonyítékokat találtak.
Bízzunk benne, hogy igazságos ítélet születik majd a végén.
Te pedig M237, nyugodj békében!
fotó: Wolf Switzerland Group
Utolsó kommentek